Nowość: Grawerowanie Punkty w Puławach Produktów w koszyku: 0
Aktualności miktelgsm.pl
Elektronika samochodowa – udogodnienie czy niepotrzebny problem?

Motoryzacja to jedna z tych branż, której tempo rozwoju widoczne jest na pierwszy rzut oka. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na różnice w designie czy stopniu zaawansowania elektronicznych systemów obecnych w najnowszych autach. Nowoczesne modele pojawiają się na rynku niezwykle szybko, a ponieważ w Polsce powszechne jest kupowanie pojazdów z drugiej ręki, to bardzo łatwo dostrzec podstawowe różnice wynikające z dynamiki rozwoju motoryzacji i elektromechaniki samochodowej. Podczas codziennych dojazdów do pracy możemy zaobserwować na ulicach zarówno nowoczesne auta, które niedawno wyjechały z salonu, jak i pojazdy zdradzające swoim wyglądem wiele lat spędzonych na jezdniach. Oczywiście nie ma w tym nic złego, co więcej, starsze samochody cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem – chociażby przez wzgląd na atrakcyjną cenę. To też świetne auta dla świeżo upieczonych kierowców, którzy nie czują się jeszcze zbyt pewnie za kółkiem i wolą prowadzić pojazd, który nie ma w sobie zbyt wiele elektroniki. 

Jeśli decydujemy się na kupno samochodu prosto z salonu, to z pewnością zdajemy sobie sprawę, że będzie on bogaty we wbudowane urządzenia elektroniczne – tendencja ta dzisiaj jest już standardem, zatem jeśli zależy nam na aucie pozbawionym podobnych dodatków, to zostaje nam wyłącznie rynek wtórny. Trend produkowania pojazdów wyposażonych w zróżnicowane podzespoły to już całkowita norma, wiele wskazuje na to, że motoryzacja jest na etapie przechodzenia podobnej rewolucji, którą jeszcze niedawno przechodziły telefony komórkowe. Wzbogacenie ich o dodatkowe funkcje multimedialne zaowocowało posiadaniem w swojej kieszeni urządzeń o podobnej mocy, co stacjonarne komputery przed kilkoma latami. Jeśli natomiast chodzi o motoryzację, to widać również, że producenci pojazdów dążą do wyposażenia aut w funkcje zwiększające wygodę prowadzenia – mamy zatem do czynienia z wbudowanym systemem GPS, kamerami cofania, czujnikami ruchu czy wbudowanymi rejestratorami. Nie wspominając już o takich podstawach, jak odtwarzacz muzyki czy ładowarka samochodowa. Czy zatem kierunek, w którym zmierza współczesny przemysł produkcji pojazdów, powinien być kojarzony przez kierowców właśnie z udogodnieniem? Czy jednak, co zauważają niektórzy z nich, niepotrzebnym problemem, przez który częściej odwiedzamy mechaników i elektromechaników? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej – zwłaszcza jeśli akurat jesteśmy na etapie szukania dla siebie nowego samochodu i zastanawiamy się, czy postawić na nowoczesny pojazd wyposażony w szereg elektronicznych funkcji, czy jednak zdecydować się na starszy model. 

Kluczyk z immobilizerem – u progu rewolucji 

Trudno jednoznacznie powiedzieć, w którym momencie elektronika na dobre zadomowiła się w motoryzacji. Jedni pewnie wskazaliby na moment, w którym standardem stały się radia, a jeszcze inni – zamek centralny. Wydaje się jednak, że na pewno można już mówić o nowym trendzie od czasu, w którym upowszechniły się piloty do samochodu oraz kluczyki z immobilizerem. Możliwość zamykania zamka centralnego na odległość – bez konieczności ręcznego przekręcania kluczyka w drzwiach pojazdu. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie znacznie zwiększyło wygodę wsiadania i wysiadania z auta, co szybko zostało docenione przez kierowców. Jednak na jedno udogodnienie przypada też jeden kłopot. Wcześniejsze kluczyki były dużo bardziej odporne na urazy mechanicznie. Ponadto, w przypadku nowoczesnych pilotów z immobilizerem musimy być też przygotowani na to, że prędzej czy później wyczerpie się w nich bateria. Zwiększenie wygody ma zatem swoją cenę, na szczęście na rynku dość szybko pojawiły się wyspecjalizowane serwisy świadczące takie usługi jak dorabianie kluczy samochodowych. Jednym z tego typu miejsc jest Miktel GSM z siedzibą w Krakowie. Naprawa pilotów czy kluczyków samochodowych z immobilizerem jest wprawdzie możliwa w warunkach domowych, lecz istnieje niemałe prawdopodobieństwo, że drobny, popełniony przez nas błąd pogłębi usterkę. Kwestie związane z elektroniką, a w szczególności tego rodzaju naprawy najlepiej zostawić wykwalifikowanym specjalistom. W dzisiejszych czasach problem niedziałającego pilota do samochodu jest niezwykle powszechny, więc coraz więcej punktów oferuje podobne naprawy, pamiętajmy jednak, żeby zawsze decydować się na współpracę z fachowcami, którzy doskonale znają się na swoim zawodzie. 

Warto jeszcze zauważyć, że pracownicy takich serwisów jak np. Miktel GSM doskonale rozumieją, z czym może wiązać się uszkodzenie pilota samochodowego – konieczność szybkiego znalezienia pojazdu zastępczego czy możliwość spóźnienia się do pracy to sytuacje, w których nikt z nas nie chciałby się nigdy znaleźć. Właśnie dlatego serwisanci zawsze dbają o to, aby naprawa nie zajmowała dużo czasu – jeśli jest to możliwe, to starają się dokonać jej od ręki. Bądźmy zatem świadomi, że nawet w dzisiejszych czasem możemy znaleźć wyjście nawet z tak kłopotliwej sytuacji. 

Rewolucja stała się standardem

Oczywiście nie da się jasno stwierdzić, w którym momencie możemy mówić o przełomie w motoryzacji i umieszczaniu w samochodach coraz większej liczby systemów i podzespołów. Kluczyki z immobilizerami z pewnością były jednym z tych najbardziej widocznych przejawów, lecz z pewnością nie jedynym. Wiele osób pewnie wskazałoby również na moment pojawienia się w samochodach klimatyzacji, która znacznie uprzyjemniła jazdę podczas lata. 

Elektronika samochodowa nie ułatwia życia mechanikom, którzy muszą mieć cały czas rękę na pulsie, aby poznać przyczynę danej usterki. Rozwiązania, które niegdyś były na porządku dziennym już dawno zostały wyparte przez elektronikę. Silnik, ABS, poduszki powietrzne czy system trakcji to elementy elektronicznie sterowane wyposażanie aut, do którego przyzwyczaić zdążyli się już zarówno kierowcy, jak i mechanicy. Jednak cały system oświetlenia (zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego), klimatyzacja, centralny zamek, lusterka, alarm, wskaźniki, wspomaganie czy fotele to też elementy sterowane elektronicznie. Co więcej, drobna usterka nierzadko potrafi skutecznie uniemożliwić właściwe działanie pojazdu, a zdiagnozowanie problemu może już znacząco wykraczać poza umiejętności niektórych mechaników. Oczywiście w takiej sytuacji zawsze możemy udać się do elektromechanika, jednak takie usługi nierzadko potrafią być znacznie droższe od standardowej wizyty w stacji diagnostycznej. 

Zauważmy jednak, że zdecydowania większość mechaników zdaje sobie sprawę z konieczności dokształcania się i zwiększania swojej wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań w motoryzacji. Dobry mechanik z pewnością rozumie potrzeby współczesnego rynku i zdaje sobie sprawę, że coraz więcej klientów przychodzi do niego w celu usunięcia usterki związanej z samochodową elektroniką. Warto się jednak zastanowić, jakiego rodzaju uszkodzenia samochodu mogą znaleźć się w elektronicznych systemach sterowania. 

Uszkodzenia samochodowej elektroniki

Jeśli chcemy być świadomymi kierowcami, którzy zdają sobie sprawę z zakresu usterek, jakie mogą mieć miejsce w przypadku naszego samochodu, to musimy również zdobyć wiedzę na temat elektroniki. Zasadniczo można wyróżnić cztery podstawowe kategorie: uszkodzenia trwałe, które powstały na miejscu wypadku bądź stłuczki; bezpośrednie uszkodzenia trwałe przyczyniające się do wystąpienia usterki za jakiś czas – czyli takie, które trudno zdiagnozować, gdyż nie dają o sobie znać od razu; pośrednie uszkodzenia, powodujące zepsucie elektroniki dopiero w pewnym momencie – czyli uszkodzenia, które nie są w stu procentach spowodowane samym wydarzeniem, a tylko jego następstwem; Uszkodzenia powodujące przyspieszenie wystąpienia niesprawności, istniejącej przed kolizją – w tym przypadku mówimy o sytuacji, w której sama usterka zaczyna już występować, jednak jeszcze nie uniemożliwia prowadzenia pojazdu, wypadek ją jedynie przyspiesza. Widzimy zatem, że w większości przypadków mowa tutaj o efektach wypadków i stłuczek. To niezwykle ważne, abyśmy po takim wydarzeniu pamiętali o konieczności sprawdzenia wszystkich systemów elektronicznych, ponieważ ich niesprawność może znacząco zmniejszyć nasze bezpieczeństwo na drodze. Często niestety zapomina się o elementach elektronicznych, gdyż kierowcy skupiają się przede wszystkim na naprawie uszkodzeń mechanicznych. Oczywiście również dlatego, że dużo prościej (i – nie ma co ukrywać – nierzadko taniej) się je diagnozuje. Czy jednak są jakieś metody weryfikacji tego typu usterek? Jak najbardziej. Przede wszystkim należy tutaj wskazać takie urządzenia diagnostyczne jak np. oscyloskop czy multimetr. Dzięki nim można wykonać bardzo rzetelne i miarodajne badanie, którego wynik z pewnością pozwoli oszacować mechanikowi przyczyny uszkodzenia. Jeśli jednak wykorzystanie tych skanerów nie będzie wystarczające, zawsze można sprawdzić, czy elementy elektroniczne są oryginalne. Czasami wymiennie stosuje się tańsze alternatywy, które niestety rzadko kiedy są równie trwałe i wytrzymałe co oryginały. Oczywiście samo prześledzenie przebiegu zdarzenia i analiza zniszczeń, jakie wystąpiły w efekcie zdarzenia, również może nakierować mechanika na właściwy trop. 

Moment pojawienia się i szybkiego upowszechnienia tego typu rozwiązań uświadomił ówczesnym kierowcom kierunek, w którym zmierza branża motoryzacyjna. Nie trzeba było czekać na kolejne kroki producentów samochodów, którzy dostrzegli aprobatę z ich strony. Konieczność większego uważania na pilot samochodowy i sporadyczne wymienianie baterii okazało się jednak niską ceną za odczuwalne zwiększenie wygody.

Z elektroniką samochodową spotykamy się codziennie i nic nie wskazuje na to, aby tendencja ta uległa zmianie. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją skuteczne sposoby poradzenia sobie z wszelkimi problemami związanymi z usterkami systemów sterowania w aucie. Niezależnie od tego, czy chcemy naprawić pilot samochodowy, czy interesuje nas ogólna diagnostyka, współcześni serwisanci i mechanicy (czy elektromechanicy) w zdecydowanej większości przypadków potrafią stanąć na wysokości zadania i pomóc nam z nawet najbardziej kłopotliwą usterką.

Powrót
Panel Klienta
E-mail:
Hasło:
Załóż nowe konto
Przypomnij hasło

Kontakt z nami
Kraków i Puławy

tel.: 518 530 057

Sklep Kraków
(akcesoria, pieczątki, Allegro)

tel.: 506 029 980

serwis telefonów / klucze samochodowe

tel.: 506 080 859

skup telefonów, klucze samochodowe

+ lista salonów sprzedaży