Nowość: Grawerowanie Punkty w Puławach Produktów w koszyku: 0
Aktualności miktelgsm.pl
Czym się kierować podczas kupna używanego telefonu?

Tempo zmian zachodzących w obszarze szeroko rozumianej technologii mobilnej znacząco wpływa na popularność rynku wtórnego. Wiele osób wychodzi z założenia, że opłaca odkupić się telefon od poprzedniego właściciela, lub udać się do najbliższego punktu zajmującego się skupem i sprzedażą używanych smartfonów oraz akcesoriów do urządzeń mobilnych. Serwis komórkowy nierzadko może zaproponować nam telefon w niemalże idealnym stanie po znacznie niższej cenie. Powodem jest oczywiście sprzedaż bez oryginalnego opakowania, elektronika zawsze traci na wartości w momencie rozpakowania, co jak najbardziej jest dobrą wiadomością dla osób szukających okazji z drugiej ręki. Osoby zastanawiające się nad sprzedażą swojego telefonu nie mają się jednak czym przejmować, bo spadek wartości nigdy nie jest na tyle radykalny, aby sama transakcja okazała się nieopłacalna. 

Wybór telefonu nigdy nie jest prosty. Wszystko dlatego, że mnogość dostępnych modeli na rynku jest ogromna. Trzeba więc jasno określić swoje oczekiwania względem smartfona. Do czego go najczęściej używamy, czy robimy dużo zdjęć, czy może korzystamy z telefonu w formie przenośnego urządzenia multimedialnego do oglądania seriali i słuchania muzyki? Warto przemyśleć tę kwestię i zdecydować, z których funkcjonalności smartfona możemy zrezygnować na rzecz innych, bardziej pożądanych. Kiedy kupujemy nowego tzw. flagowca, czyli telefonu, który jest chwilowo najbardziej promowany przez daną firmę, to zwykle mamy zapewnione wszystkie opcje na najwyższym poziomie, problem jest jednak inny – chodzi oczywiście o kwestie finansowe. Telefony te potrafią osiągać naprawdę wysokie ceny, zatem wiele osób decyduje się na znalezienie tańszego odpowiednika. W tym momencie musimy już zdecydować się, na to, które opcje telefonu są dla nas najistotniejsze. 

Najlepiej zacząć od ceny?

Nie ma co ukrywać, że większość osób zaczyna myśleć o nowym telefonie od zastanawiania się nad jego ceną. Oczywiście co smartfon, to inna kwota, którą musimy przeznaczyć na jego kupno, jednak możemy określić kilka orientacyjnych przedziałów cenowych – dotyczy to naturalnie głównie urządzeń kupowanych jako nowe, ale każdy serwis GSM również dopasowuje swoje ceny do standardów rynku. Możemy zatem wskazać cztery orientacyjne kategorie. Po pierwsze, od około 500 do 1000 złotych, gdzie znajdziemy przede wszystkim niezaawansowane telefony, które nie cechują się ani wysoką wydajnością, ani dobrym aparatem, jednak na pewno spełnią swoje podstawowe funkcje. W przypadku opcji używanych warto jeszcze wziąć pod uwagę, w jakim są stanie, bo być może urządzenie było mocno eksploatowane przez poprzedniego właściciela i dlatego cena jest niska. Jest to istotne szczególnie w kontekście urządzeń kojarzonych z wyższym przedziałem cenowym. 

W drugiej kategorii mamy do czynienia z cenami od 1000 złotych wzwyż, mniej więcej do 1500. Na tym etapie można już mówić o całkiem atrakcyjnych modelach łączących w sobie nie tylko estetyczny design z atrakcyjną wydajnością, ale również wiele opcji multimedialnych. Ten obszar telefonów jest najczęściej wskazywany jako idealny dla konsumentów, którzy korzystają ze swoich urządzeń mobilnych standardowo, czyli robią zdjęcia, od czasu do czasu obejrzą na nim odcinek serialu i korzystają z social mediów. Żywotność baterii w większości przypadków sięga doby, co powinno w zupełności wystarczyć. To też dobre telefony dla biznesmenów, którzy bardzo funkcjonalizują swoje urządzenia – dużo rozmawiają przez telefon, piszą e-maile czy prowadzą fanpage swoich firm. 

Przedostatnia półka cenowa (około 2000 zł) dotyczy już urządzeń mobilnych m.in. dla osób szukających doskonałych aparatów czy możliwości nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości. Mowa tu o urządzeniach oferujących swoim użytkownikom ogromną liczbę opcji multimedialnych, tworzenie wysokojakościowych nagrań wideo na żywo czy grania w najbardziej wymagające gry mobilne. Warto zauważyć, że w tym obszarze plasują się głównie flagowce z poprzednich lat. Idealna opcja dla osób, które chcą mieć w swojej kieszeni uniwersalne urządzenie multimedialne na najwyższym poziomie. 

Na ostatnim miejscu możemy wskazać telefony, za które będziemy musieli zapłacić więcej niż 2000 i ten przedział dotyczy wyłącznie najnowszych propozycji z najwyższej półki. Najczęściej mamy tu do czynienia z nowymi rozwiązaniami technologicznymi, najlepszymi podzespołami i nowymi trendami w świecie technologii mobilnych. Nie da się ukryć, że w tym aspekcie płacimy przede wszystkim na najwyższą jakość, najlepszą wydajność i oryginalny, niepowtarzalny design. Wiele osób powiedziałoby również, że płacimy za logo producenta, ponieważ łatwo można zauważyć, jakie logotypy pojawiają się w tym obszarze najczęściej. Pamiętajmy jednak, że wyłącznie liderzy w branży mogą sobie pozwolić na przecinanie szlaków, które wytyczą nowy kierunek – zarówno w kwestii rozwiązań technologicznych, softwarowych, jak i wizualnych. 

Znamy już zatem wszystkie przedziały cenowe, w jakich możemy się poruszać, co oczywiście znacznie ułatwi nam wybór odpowiedniego urządzenia. Jasne jest także to, że w przypadku chęci kupienia używanego telefonu, raczej nie będzie interesowała nas najwyższa półka cenowa, zatem z niej z miejsca możemy zrezygnować. Jak natomiast sytuacja wygląda w przypadku niższych półek? 

Ekran, aparat i bateria

Bez wątpienia najistotniejszymi czynnikami, na jakie zwracamy uwagę podczas kupowania smartfonów, są: ekran, aparat i bateria. W przypadku przekątnej ekranu możemy mówić o czymś więcej niż tylko o estetyce. Im większy wyświetlacz, tym wyższa rozdzielczość, co może mieć niemałe znaczenie w przypadku chociażby oglądania filmów. Duży ekran to jednak zdecydowanie większy pobór energii z baterii, więc o ile ta nie jest wytrzymała, to powinniśmy szukać mniejszych modeli. Wiele zależy też od miejsca, w którym trzymamy swój telefon. Panie zwykle używają do tego swoich torebek, mężczyźni jednak lubią nosić go w kieszeni. W tym drugim przypadku urządzenie o większych gabarytach może się w niej nie mieścić lub po prostu powodować dyskomfort podczas chodzenia. Odkształcanie się materiału spodni również nie będzie pożądane. Zdaniem wielu użytkowników idealną wielkością są telefony o przekątnej wyświetlacza wynoszącej ok. 5,5 cala. Taki rozmiar ekranu jest jak najbardziej zadowalający, a rozmiar samego smartfona nie będzie uniemożliwiał noszenia go w kieszeni. W niejednym punkcie sprzedaży używanych telefonów można zobaczyć różne propozycje w kwestii rozmiarów ekranu. Wystarczy sobie porównać gabaryty i ocenić, który z nich pasuje nam najbardziej. W razie wątpliwości można dopytać sprzedawcy. 

Specjaliści od badania rynku technologii dość często zaznaczają, że ogromna popularność smartfonów jest ściśle związana z dodatkowymi funkcjami multimedialnymi, z czego najważniejszą na pewno jest aparat. Oczywiście zawodowi fotografowie doskonale rozumieją, że telefon nie może w stu procentach zastąpić prawdziwej lustrzanki, ale nie ma też co ukrywać, że większość posiadaczy smartfonów używa aparatu przede wszystkim w celu budowania swoich profili w mediach społecznościowych. Do tego w zupełności wystarcza telefon. Liczba megapikseli to tylko jeden czynnik wpływający na jakość zdjęć. Ostatnimi czasy niezwykle popularne jest dodawanie drugiego obiektywu i rozbudowywanie samej aplikacji obsługującej aparat. Dzięki temu mamy dużo większą kontrolę nad samym procesem robienia zdjęć. W serwisie powinniśmy mieć możliwość chwilowego przetestowania telefonu, aby zobaczyć, czy aparat w danym modelu spełnia nasze oczekiwania. Zawsze możemy też poczytać opinie w internecie – zwłaszcza jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby ocenić jakość aparatu. 

Na końcu warto omówić jeszcze sprawę baterii. Długości pracy telefonu na jednym ładowaniu niestety nie da się miarodajnie ocenić. Oczywiście w sieci możemy znaleźć różnego rodzaju testy i porównania, ale rzadko kiedy są rzetelnie przeprowadzone. Prawda jest taka, że wszystko zależy od intensywności użytkowania urządzenia. Jeśli poszukiwany przez nas smartfon będzie następnym z kolei, to z pewnością zdążyliśmy już się przyzwyczaić do konieczności ładowania telefonu co jeden, dwa dni. Aplikacje, które rzekomo zwiększają żywotność baterii, najczęściej nie są zbyt skutecznie, zatem jeśli zależy nam na dłuższej pracy na jednym ładowaniu, to musimy zastanowić się nad innymi sposobami oszczędzania energii. Jak najbardziej powinniśmy wybrać urządzenie z mniejszym ekranem, korzystać rzadziej z aplikacji potrzebujących dużego poboru mocy (mowa tutaj np. o grach mobilnych czy aplikacjach związanych z mediami społecznościowymi) oraz często włączać tryb oszczędzania energii, który ogranicza niektóre funkcjonalności telefonu (np. synchronizację danych na poczcie elektronicznej), ale nieco zwiększa wydajność. W momencie kupowania urządzania z drugiej ręki musimy upewnić się, w jakim stanie jest ogniwo. Najlepiej oczywiście zapytać sprzedawcy, gdyż samemu będzie to trudno ocenić podczas jednorazowej wizyty w serwisie. W niektórych, starszych modelach istnieje jeszcze opcja wymiany baterii, jednak większość powszechnie używanych smartfonów uniemożliwia zdjęcie obudowy i jej ręczne wyjęcie. W zamian za to telefony są bardzo często wodoszczelne i odporne zabrudzenia. Niektóre osoby znalazły wyjście z tej sytuacji dzięki noszeniu ze sobą powerbanków, jednak rozwiązanie to nie należy do zbyt wygodnych. 

Na końcu dobrze odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupować telefony z drugiej ręki. Można byłoby udzielić prostej odpowiedzi, mówiąc, że wszystko zależy od stanu samego urządzenia, zasobności naszego portfela, a także – potrzeb. Mimo to, rynek wtórny urządzeń mobilnych jest na tyle bogaty, że z pewnością każdy znajdzie idealny model dla siebie, który dodatkowo będzie w bardzo dobrym stanie. Miejsc zajmujących się skupem i sprzedażą smartfonów jest naprawdę wiele. Doskonałym przykładem może być serwis telefonów komórkowych Miktel GSM z siedzibą w Krakowie. Miejsce, w którym pracują osoby doskonale zorientowane w potrzebach i oczekiwaniach swoich klientów, a także świetnie znające branżę technologii mobilnych.

Powrót
Panel Klienta
E-mail:
Hasło:
Załóż nowe konto
Przypomnij hasło

Kontakt z nami
Kraków i Puławy

tel.: 518 530 057

Sklep Kraków
(akcesoria, pieczątki, Allegro)

tel.: 506 029 980

serwis telefonów / klucze samochodowe

tel.: 506 080 859

skup telefonów, klucze samochodowe

+ lista salonów sprzedaży