Nowość: Grawerowanie Punkty w Puławach Produktów w koszyku: 0
Aktualności miktelgsm.pl
Pieczątki, czyli wizytówka z tuszu

Utarło się przekonanie, że firma powinna mieć trzy rodzaje „wizytówek”. Po pierwsze, naturalnie to, co z tym słowem kojarzy się najbardziej, czyli bilet wizytowy; po drugie, strona internetowa informująca klientów o profilu działalności firmy, danych korespondencyjnych czy cenniku; po trzecie, pieczątka. To właśnie ona budzi ostatnimi czasy coraz więcej wątpliwości, zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorców prowadzących swój niewielki biznes. Jak dokładnie wygląda ta kwestia? Czy istnieją wymogi prawne regulujące konieczność posiadania własnej pieczątki? 

Posiadanie pieczątki a regulacje prawne

Okazuje się, że prawo w żaden sposób nie wymaga od przedsiębiorców posiadania własnej pieczątki. Wystarczy jedynie numer identyfikacji podatkowej, aby móc legalnie rozliczać się z prowadzenia swojej działalności. W teorii zatem wygląda to tak, że każdy biznesmen może sam zdecydować, czy chce mieć własną pieczątkę, czy jednak nie będzie mu ona potrzebna. Praktycznie nie zawsze jest to takie bezproblemowe. Podczas wypełniania wszelkiego rodzaju dokumentów urzędowych zwykle spotykamy się z koniecznością podpisania się pod nim i odbicia pieczęci przedsiębiorstwa. Procedury, jakim musimy się poddać w Urzędzie Skarbowym czy podobnych instytucjach będącymi organami administracji często wymagają posiadania pieczątki, a sami pracownicy administracyjni dziwią się, kiedy jej nie mamy i nie chcą przyjąć pisma, na którym nie widnieje odpowiednie odbicie. Niekiedy można po prostu wyjaśnić urzędnikowi, że nie mamy własnej pieczęci firmowej, gdyż nie jest nam ona potrzebna, warto także nadmienić, że nie ma takiego obowiązku. Innym razem możemy zostać poproszeni o wypełnienie odpowiedniego dokumentu, gdzie w rubryce nazwanej „podpis i pieczęć” wystarczy napisać krótki komentarz informujący o nieposiadaniu pieczątki. Potwierdzeniem naszego oświadczenia – w zgodzie z polskim prawem – jest jedynie podpis. 

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku dopełniania formalności w bankach czy firmach ubezpieczeniowych. Dobrym przykładem może być zakładanie konta firmowego. W takiej sytuacji nie unikniemy konieczności wyrobienia pieczątki, jako że banki po prostu stawiają przedsiębiorcom taki wymóg. Ponieważ instytucje finansowe nierzadko posługują się własnymi regulaminami, to argument o braku przepisu w polskim prawie nie pomoże nam uniknąć tej sytuacji. Finalnie zatem i tak staniemy przed koniecznością posiadania pieczątki, dlatego – mimo iż przepisy polskiego prawa precyzyjnie określają, że nie jest ona konieczna – zdecydowanie warto zainwestować w kilka pieczęci i nie musieć się tłumaczyć przed kolejnymi urzędnikami. 

Przygotowanie pieczątki – od czego zacząć?

Skoro już zdecydowaliśmy się na posiadanie własnej pieczątki, to musimy zastanowić się, jakie informacje powinny się na niej znaleźć. Polskie prawo określa wyłącznie jeden aspekt takich danych – podmioty, które podlegają wpisowi do rejestru gospodarki narodowej (czyli posiadające REGON), muszą umieścić ten numer na pieczęci. Innych obostrzeń prawnych nie ma. Jeśli jednak nasza pieczątka ma poniekąd służyć również jako wizytówka, to powinniśmy umieścić na niej kluczowe wiadomości na temat przedsiębiorstwa. Pełna, rejestrowa nazwa firmy będzie absolutną podstawą i to właśnie od tego powinniśmy zacząć. Niektórzy biznesmeni decydują się również na logo, jednak w takiej sytuacji musimy dobrze rozplanować miejsce – a tego nie będzie za wiele. W drugiej kolejności pamiętajmy oczywiście o adresie firmy. Wiarygodności nada także NIP. Jeśli naszym zdaniem nie wpłynie to negatywnie na czytelność pieczęci, to warto umieścić adres strony internetowej, numer telefonu czy e-mail. Możemy oczywiście taki projekt wykonać sami, aby pokazać go pracownikom punktu wykonującego pieczątki firmowe, jednak osoby pracujące w takich miejscach prawdopodobnie same dostosują te informacje do wysokości i szerokości samej pieczątki. 

Pracownicy firm świadczących tego rodzaju usługi na pewno dołożą wszelkich starań, aby nasze zamówienie spełniało oczekiwania. Kiedy otrzymamy już gotowy produkt, to śmiało możemy wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty w banku czy u agenta ubezpieczeniowego. Czy jednak po tych formalnościach powinniśmy wrzucić pieczątkę do szuflady i nie korzystać z niej, bo przecież polskie prawo tego nie wymaga? Skoro mamy już własną pieczęć, to zdecydowanie warto zrobić z niej większy użytek.

Zalety posiadania pieczątki

To prawda, że nasz podpis w zupełności wystarczy, aby poświadczyć zapoznanie się z treścią dokumentu i wyrażenie na nią zgody, lecz trudno dzisiaj znaleźć przedsiębiorców, którzy nie podbijaliby pism swoimi pieczęciami. Z czego wynika ta tendencja, skoro przecież nikt tego nie wymaga? Podstawowym atutem takiego rozwiązania jest znaczna oszczędność czasu. Wielu przedsiębiorców każdego dnia wypisuje kilka lub kilkanaście dokumentów. Na pieczątce znajdują się wszystkie dane korespondencyjnie, zatem nie musimy wypisywać ich za każdym razem ręcznie. Ciągłe pisanie ulicy, przy której mieści się siedziba czy numeru telefonu może znacząco przedłużyć proces wypełniania dokumentów. Po drugie – niekiedy pieczątka zastępuje podpis. Jest wtedy równoznaczna z informacją, że firma zapoznała się i zgodziła na warunki zawarte w treści umowy czy dokumentów. Oczywiście większość biznesmenów stawia jeszcze swoją parafkę celem zwiększenia wiarygodności. 

Skoro już o wiarygodności mowa, to trzeba wskazać tę cechę, jako kolejny atut wykorzystywania pieczątek. To poniekąd mechanizm psychologiczny. Nasi kontrahenci po prostu skojarzą widok odbicia z rzetelnością i profesjonalizmem. Dla wielu osób to właśnie pieczątka jest symbolem prowadzenia interesów na najwyższym poziomie, zatem posiadając ją, nie tylko demonstrujemy rzetelność przedsiębiorstwa, ale również tworzymy pierwsze pozytywne skojarzenia z naszą marką. Może to mieć ogromne znaczenie zwłaszcza podczas krótkofalowej współpracy, kiedy nie będziemy mieli zbyt wielu szans na zbudowanie swojego wizerunku w oczach kontrahentów. Warto też wiedzieć, że stemplowanie dokumentów pieczątką jest pewnego rodzaju tradycją. Po prostu tak się utarło na przestrzeni lat. Można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju element standaryzacji wizualnej pism wypełnianych przez przedsiębiorców. Nie zapominajmy również o bardzo istotnej właściwości pieczątek, jaką jest forma reklamy. Logo naszego przedsiębiorstwa oraz dane kontaktowe umieszczane są na wielu dokumentach – faktury, przelewy, korespondencja czy innego rodzaju pisma wydawane przez firmę z jej emblematem na pewno rzucą się w oczy potencjalnym klientom. Właśnie dlatego dobrą praktyką jest podawanie na pieczątkach adresu e-mail oraz strony internetowej. 

Widać zatem, że zalety płynące z posługiwania się własną pieczątką są naprawdę interesujące, trudno się więc dziwić, że współcześni przedsiębiorcy zawsze mają ją pod ręką i stemplują nią wszystkie dokumenty. Rozwiązanie to nie musi być wcale alternatywą dla biletów wizytowych. Popularne wizytówki mają nieco inny charakter. Stosuje się je przede wszystkim w sytuacjach biznesowych, w których mamy do czynienia z osobami, które nie są naszymi klientami, lecz chcemy ich przekonać do zapoznania się z profilem działalności lub po prostu zostawić do siebie jakiś kontakt. Wizytówki i pieczątki doskonale się uzupełniają i nie należy rezygnować z żadnej formy reklamowania się, nawet jeśli bilety wizytowe powoli przestają być tak popularne, jak kiedyś. 

Gdzie możemy zamówić pieczątki?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest dość oczywista – niemalże wszędzie. Produkcja pieczątek jest w obecnych czasach niezwykle prosta (jeśli oczywiście dysponuje się odpowiednimi materiałami i narzędziami), zatem coraz więcej firm świadczy usługi z tego zakresu. Doskonałym przykładem może być firma Miktel GSM z siedzibą w Krakowie, której profil działalności jest niezwykle szeroki. Od skupu i sprzedaży telefonów komórkowych, przez naprawę kluczyków i pilotów do aut z immobilizerem, a na produkcji pieczątek kończąc. Przy czym żadna z tych usług nie jest traktowana po macoszemu. Każde zlecenie pracownicy wykonują z dbałością o najmniejszy szczegół. Nie musimy się zatem martwić o jakość naszych pieczątek. Tym bardziej że współczesna technologia pozwala na naprawdę wysoką jakość takich produktów. Gwarantują one nie tylko estetyczny wygląd, ale również doskonałą czytelność odbitego tekstu. Czas, jaki będziemy musieli czekać na gotową pieczątkę, także nie jest długi. Wiele oczywiście zależy od specyfiki samego zamówienia, chociaż nie powinno to trwać dłużej niż kilkanaście minut. W serwisie Miktel GSM poczekamy na realizację zamówienia około 10 minut. 

Pieczątki firmowe nie muszą być wyłącznie do papieru, choć nie da się ukryć, że to właśnie w tym celu najczęściej się je zamawia. Jeśli jednak specyfika naszego zawodu wymaga odbijania tekstu na szkle, drewnie, laminatach czy gumie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby i zlecić wykonanie pieczątki cechującej się takimi właściwościami. Wszystko naturalnie zależy od preferencji i potrzeb klientów, zatem jeśli jesteśmy w stanie jasno je określić, to z pewnością bez trudu szybko znajdziemy odpowiednie miejsce.

Kiedy chcemy założyć własną firmę, przepisy prawne zdecydowanie pomogą nam podjąć kilka kluczowych decyzji, jednak jak się okazuje, niekiedy zdarza się sytuacja, w której polskie prawo nic nam nie narzuca. Tak jest właśnie w przypadku posiadania własnej pieczątki. Nie jest ona wymagana do zalegalizowania działalności, co jednak nie znaczy, że nie powinniśmy się w nią zaopatrzyć. Pieczęć naszego przedsiębiorstwa na pewno znacząco podniesie nasz komfort, zwiększy wiarygodność w oczach klientów, oszczędzi niemało czasu potrzebnego na wypełnianie dokumentów oraz sprawdzi się jako nośnik reklamy doskonale komplementujący tradycyjne wizytówki. Ponadto, jej wykonanie jest niezwykle proste i tanie. Zdecydowanie powinniśmy zainteresować się, gdzie w okolicy naszej firmy mieści się najbliższy punkt świadczący tego rodzaju usługi, a jeśli akurat mieszkamy bądź przejeżdżamy przez Kraków, to warto odwiedzić serwis Miktel GSM, gdzie prawdziwi profesjonaliści w kilka chwil zapewnią nam wysokiej jakości pieczątkę firmową.

Powrót
Panel Klienta
E-mail:
Hasło:
Załóż nowe konto
Przypomnij hasło

Kontakt z nami
Kraków i Puławy

tel.: 518 530 057

Sklep Kraków
(akcesoria, pieczątki, Allegro)

tel.: 506 029 980

serwis telefonów / klucze samochodowe

tel.: 506 080 859

skup telefonów, klucze samochodowe

+ lista salonów sprzedaży